Pondělí, 29. dubna

Tohle je FAKT náročné a pro náročné

Pacik 20.10.2023

Panna, nebo orel? Český vědec prokázal, že při házení mincí není pravděpodobnost výsledku 50:50

Panna, nebo orel? Český vědec prokázal, že při házení mincí není pravděpodobnost výsledku 50:50

Pokud si hodíte korunou (nebo jakoukoli jinou mincí), pak můžete celkem logicky předpokládat, že pravděpodobnost, že dopadne na podložku jednou, nebo druhou...

Panna, nebo orel? Český vědec prokázal, že při házení mincí není pravděpodobnost výsledku 50 :50 

Každá mince má dvě strany

František Bartoš z Amsterodamské univerzity v Nizozemsku a tým sestávající ze 49 dalších vědců provedli dosud nejpřesnější test této teorie. Do maratonu házení mincí zapojil desítky přátel a kolegů. „Když si sednete s přáteli, pustíte si hudbu a povídáte si, je to taková příjemná činnost,“ říká Bartoš. „Někteří lidé se společně dívají na filmy a někteří 12 hodin házejí mincemi. Ve skutečnosti je to mnohem příjemnější, než byste čekali.“ 

 

Kdo je František Bartoš?

František Bartoš vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a od roku 2019 působí jako doktorand na Amsterdamské univerzitě. Zajímá se o statistické modelování, metaanalýzy, publikační zkreslení, replikovatelnost a bayesovskou inferenci. Jeho akademické úsilí se zaměřuje na průsečík statistiky a psychologických metod.

Bartoš konstatuje, že ačkoli zjištění jeho týmu ukazují, že házení mincí neposkytuje stejnou pravděpodobnost obou možností, lze ho stále používat pro každodenní rozhodování. Ovšem pouze za podmínky, že není znám výchozí stav mince před hodem.

Márton Balázs z Bristolské univerzity ve Velké Británii, který se na výzkumu nepodílel, říká, že házení mincí je z hlediska pravděpodobnosti abstraktní myšlenka, ale že skutečné házení mincí „je složitý fyzický a psychologický proces. Ideální mince je abstrakce. Nic jako ideální mince neexistuje,“ říká Balázs. „Je to složitý proces. Takže dochází ke zkreslení. Zdá se, že je to relativně malé zkreslení, například několik procent, ale přesto tam je.“ 

Začínám rozumět tomu, jak přemýšlí představitelé  a vůdci Evropské unie.

Zdroj: Panna, nebo orel? Český vědec prokázal, že při házení mincí není pravděpodobnost výsledku 50:50 (msn.com)

 
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s ukládáním cookies ve Vašem prohlížeči.